AktualnościAktualności
PoWtŚrCzPtSoNd
01 02030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Liczy się wnętrze

Środa, 1 grudnia, 2010

Zakup mieszkania to dopiero początek drogi prowadzącej do spełnienia marzeń o wyśnionych czterech kątach. By tworzyły one klimatyczne miejsce, do którego chce się wracać, ważne jest właściwe jego urządzenie. Aby nie zamieniło się to w koszmar, warto rozważyć decyzję o zatrudnieniu projektanta wnętrz. Takie usługi coraz częściej mieszczą się w domowym budżecie i pozwalają uniknąć późniejszych, nieprzewidzianych wydatków.

Głównym kryterium przy wyborze projektanta powinno być jego doświadczenie oraz indywidualne podejście do klienta. Profesjonalistę powinna wyróżniać odpowiednia wiedza oraz umiejętność dostosowania się do wymagań i wyobrażeń inwestora. - Mieszkanie lub dom powinny tworzyć spójną całość, a jednocześnie odpowiadać gustom i oczekiwaniom przyszłego lokatora. Aby tak się stało, designer może w miarę możliwości zmodyfikować daną przestrzeń, zwiększając jej funkcjonalność oraz atrakcyjność – mówi Anna Olszewska-Szymanowska z poznańskiej pracowni Ajdija. Takie działania wymagają od niego przygotowania artystycznego oraz wiedzy z kilku dziedzin m.in. sztuki, znajomości materiałów oraz podstaw architektury.

Przemyśleć piękno

Dzięki doświadczeniu i znajomości rynku projektant może zaproponować klientowi sprawdzone rozwiązania lub odwieść od nietrafionych pomysłów. Inne korzyści? Lepsze i tańsze materiały - Profesjonalny designer powinien pomóc inwestorowi znaleźć zamienniki materiałów, które zapewnią równie dobry efekt. Przez regularne kontakty ze sprawdzonymi sprzedawcami często udaje mu się także uzyskać rabaty. W ten sposób klient naprawdę może sporo zaoszczędzić – podkreśla Olszewska - Szymanowska.

Dla przykładu, drewno można zastąpić płytą z okleiną naturalną. Przy niższych kosztach, otrzymany efekt wizualny jest podobny do tego, jakie daje drewno. Zaoszczędzić można też w łazience. Wystarczy położyć płytki tylko w niektórych miejscach pomieszczenia, a pozostałą powierzchnię ścian pokryć specjalnie do tego przystosowaną farbą, która jest odporna na wilgoć. Są jednak elementy, na których nie powinno się oszczędzać. W takiej sytuacji dobrze jest zapytać o zdanie projektanta. – Jednym z elementów, na który warto wydać trochę więcej pieniędzy jest blat kuchenny. Narażony jest on na uszkodzenia mechaniczne, działanie wysokich temperatur oraz środki chemiczne. Odporny na większość uszkodzeń jest kompozyt lub konglomerat, który powstaje ze zmielonej skały połączonej żywicą poliestrową lub akrylową. Dobrym wyjściem jest również granit - mówi Marina Suchorska z Ajdija.
By zaprojektować wnętrze odpowiadające upodobaniom, zwyczajom oraz stylowi życia klienta, projektant musi go poznać. Z usług designera dobrze jest skorzystać na samym początku urządzania mieszkania, aby przewidzieć te elementy, które wymagają wprowadzenia we wczesnej fazie projektu. – Przykładowo instalowanie wyspy kuchennej wymaga doprowadzenia do niej przewodów i zapewnienia odpływu wody ze zlewu. Te elementy instalowane są w specjalnych żłobieniach w podłodze, przez co wprowadzanie ich w późniejszej fazie wiązałoby się ze zrywaniem oraz kuciem podłogi – podkreśla Marina Suchorska.

Poznać klienta

Przy wyborze pracowni warto także zwrócić uwagę na to, ile osób opracowuje projekt domu czy mieszkania. Liczny zespół zwiększa prawdopodobieństwo znalezienia najbardziej optymalnych rozwiązań oraz sprawi, że pod uwagę wziętych zostanie więcej cech osobowości klienta, niż miałoby to miejsce gdyby nad projektem pracowała tylko jedna osoba.

Po pierwszym spotkaniu z inwestorem powstaje wstępny szkic. Twórca przedstawia zwykle jedną, drobiazgowo opracowaną koncepcję. Jest ona szczegółowo omawiana z klientem i wprowadzane są poprawki. Następnie przygotowywana jest wizualizacja projektu. To największa zaleta współpracy z projektantem. Wnętrza czy meble prezentowane są na ekranie komputera w odpowiednich proporcjach i w drobnych szczegółach oddają zamysł designera. To pozwala klientowi zobaczyć wnętrze swojego mieszkania przed zakupem mebli i materiałów oraz dokonaniem zmian we wnętrzu.
Uwieńczeniem procesu projektowania jest złożenie teczki. Na tym etapie inwestor otrzymuje zdjęcia proponowanych przedmiotów wraz z adresami miejsc gdzie można je kupić. Często mieszczą się w niej również próbki materiałów, które zdobić będą nowe wnętrze mieszkania. Komfortowego, stylowego i przede wszystkim – własnego.


Informacja uzupełniająca
Ajdija jest poznańską pracownią aranżacji wnętrz. W ciągu dwóch lat swojego istnienia zrealizowała ponad 30 projektów. W swoich realizacjach zwraca szczególną uwagę na unikalny oraz indywidualny charakter każdego projektu. Od momentu powstania Ajdija realizuje projekty z zakresu aranżacji przestrzeni prywatnej oraz publicznej, urządzając mieszkania, domy, biura oraz restauracje.
Więcej informacji na stronie www.aranzacjawnetrz.org

^

© 1994-2024 Prelite Public Relations. Wszystkie prawa zastrzeżone. Google+