AktualnościAktualności
PoWtŚrCzPtSoNd
01
02030405060708
091011 12131415
16171819202122
23242526272829
30

Wielobarwna kultura kibicowania w poznańskiej Fan Zone

Środa, 11 kwietnia, 2012

Co odróżnia kibica włoskiego od chorwackiego? I w jaki sposób swoje drużyny narodowe wpierają Irlandczycy? Podczas UEFA EURO 2012TM w Strefie Kibica w Poznaniu spotkają się różnorodne tradycje żywiołowego kibicowania, dzięki czemu wielkie święto piłki nożnej stanie się niepowtarzalnym widowiskiem.

Poznań jako jedno z Miast-Gospodarzy UEFA EURO 2012TM przygotowuje się na przyjęcie tysięcy zagranicznych gości. – Przybywający do naszego miasta miłośnicy futbolu uświetnią widowisko, prezentując nam bogactwo swoich kultur. Chcemy, by otwarta dla wszystkich Strefa Kibica była miejscem sprzyjającym wspólnej zabawie i poznawaniu kolorytu Irlandii, Chorwacji i Włoch – mówi Michał Prymas, wiceprezes spółki EURO Poznań 2012 odpowiedzialnej za organizację Strefy Kibica UEFA EURO 2012TM.

Barwy kultury kibicowania

Najwierniejsi fani podążają za swoją drużyną do najdalszych zakątków świata, by wspierać ją podczas ważnych rozgrywek. Międzynarodowe turnieje są również okazją do manifestacji patriotyzmu i odrębności narodowej. Różnice w kulturze kibicowania ujawniają się na wielu płaszczyznach. – Z pewnością inna jest żywiołowość kibiców hiszpańskich, włoskich czy portugalskich, gdzie w ogóle kultura wokół-futbolowa jest bardzo rozwinięta. Inaczej będą też wpierać swoje drużyny Czesi czy Anglicy – mówi Kamila Kowenzowska, trenerka w projekcie Akademia Euro, w ramach którego m.in. w Poznaniu organizowane są szkolenia z różnic międzykulturowych.
Znajomość nawet drobnych niuansów związanych ze specyfiką danego kraju może ułatwić pracę służbie bezpieczeństwa w Strefie Kibica i na stadionie.

Południowo-północna spontaniczność

Oficjalna Strefa Kibica UEFA EURO 2012TM w Poznaniu będzie miejscem spotkania trzech barwnych i spontanicznych narodowości. Włosi – klasyczni południowcy – są bardzo otwarci i towarzyscy. Podczas ważnych meczów reprezentacji niezwykle malowniczo i ekspresyjnie kibicują swojej drużynie, ciesząc się z sukcesów i opłakując porażki. Bawią się zwykle w niewielkich grupach lub w parach. Chorwaci zagrzewają swoich zawodników do walki głośnym śpiewem i dużą liczbą narodowych flag. Bałkański doping jest wyrazisty i przepełniony skrajnymi emocjami. W trakcie występów drużyny narodowej Chorwaci gromadzą się na miejskich placach, gdzie ustawione są telebimy, i wspólnie oglądają mecze. Jednym z głównych wyróżników fanów z Chorwacji będą kraciaste koszulki, szaliki i kapelusze. Z kolei Irlandczycy, jeśli nie podążają za swoją reprezentacją, spotykają się w pubach, by całymi rodzinami oglądać mecze. Ich kibicowaniu zawsze towarzyszą głośne, chóralne śpiewy, tańce oraz duże ilości wypitego piwa.
– Chorwaci, Irlandczycy i Włosi to bardzo charakterystyczne grupy kibiców – przyjaźnie usposobione, kolorowe i niezwykle żywiołowe – mówi dr Dominik Antonowicz, adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Podkreśla on, iż dla zagranicznych fanów, którzy przyjadą w czerwcu do Poznania, najważniejsza będzie pozytywna atmosfera oraz dobra, spontaniczna zabawa. – Kibicowskie święto, które zasadniczo będzie odbywało się w poznańskiej Strefie Kibica, na ulicach, skwerach czy w pubach, przybierze formę niepowtarzalnego karnawału – mówi dr Antonowicz. – Podczas wspólnej zabawy fani będą chcieli także podkreślić swoje pochodzenie i kulturową odrębność. Znajdzie to swój wyraz w charakterystycznym śpiewie, spontanicznym dopingu oraz eksponowaniu barw narodowych.

Gościnność gospodarzy

Miasto Poznań już dziś stara się przybliżyć zagranicznym kibicom stolicę Wielkopolski i jej specyfikę. Na stronach miasta uruchomiona została blogosfera „Come&Enjoy”, w ramach której Chorwat, Włoch, Irlandczyk, Hiszpan i Anglik opowiadają swoim rodakom o najciekawszych atrakcjach Poznania, jego kulturze oraz udzielają im praktycznych wskazówek dotyczących życia w mieście. – Zależy nam na tym, by goście czuli się w Poznaniu jak najlepiej. Wierzę, że poznaniacy jako gospodarze turnieju, zadbają o pozytywną atmosferę zarówno w Strefie Kibica, jak i w innych miejscach, gdzie będą bawić się miłośnicy piłki nożnej – mówi Michał Prymas.
Dla poznaniaków turniej będzie także okazją do podkreślenia dumy narodowej. – Polscy kibice będą chcieli jak najlepiej zaprezentować się podczas EURO 2012 i pokażą, że są otwarci na przyjęcie gości – mówi dr Antonowicz. – Będą także symbolicznie manifestować swój patriotyzm, dlatego sądzę, że cały Poznań, jak i wiele polskich miast będzie przystrojonych w biało-czerwone barwy – podsumowuje socjolog z UMK.Oficjalna Strefa Kibica UEFA EURO 2012TM:
Strefa Kibica UEFA EURO 2012TM w Poznaniu zlokalizowana zostanie w centrum miasta, na pl. Wolności i Al. Marcinkowskiego na łącznym obszarze 17 000 m2 i pomieści do 30 000 osób. Swoją działalność rozpocznie 8 czerwca 2012 roku i przez 24 dni będzie gościć wszystkich odwiedzających w godz. od 13/15.00 do 24/02.00.

Obok futbolu najważniejszymi atutami poznańskiej Fan Zone będą ciekawy design, ekologia i sztuka. Mają one wyróżnić Strefę i jednocześnie sprawić, że będzie ona nie tylko miejscem świetnej zabawy i sportowych przeżyć, ale przede wszystkim dowodem na to, że Poznań jest miastem wyjątkowym - pełnym niezwykłych ludzi i miejscem - do którego warto wracać.
Bogaty program artystyczny realizowany każdego dnia turnieju ma sprawić, że Strefa stanie się uniwersalnym i atrakcyjnym punktem miasta, dostępnym dla wszystkich zainteresowanych.

EURO Poznań 2012 sp. z o. o.:
Kompetencje spółki EURO Poznań 2012 dotyczą organizacji przez Poznań mistrzostw UEFA EURO 2012TM. Po zakończeniu powierzonego spółce projektu „Rozbudowa stadionu miejskiego w Poznaniu”, kolejne zadanie, które aktualnie realizuje spółka EURO Poznań 2012, to organizacja Strefy Kibica, tzw. Fan Zone. Zadania spółki w tym obszarze to: koordynacja działań operatora i stała współpraca z UEFA w celu profesjonalnego przygotowania Strefy Kibica do działalności w trakcie UEFA EURO 2012TM.


Informacje dodatkowe:
Joanna Janowicz Strzyżewska, Rzecznik Prasowy EURO Poznań 2012
www.europoznan2012.pl

Informacje znaleźć można także na stronach:
•    Miasto Poznań: www.poznan.pl/uefaeuro2012
•    EURO Poznań 2012 sp. z o.o.: www.europoznan2012.pl
•    PL.2012 sp. z o. o.: www.2012.org.pl
•    UEFA EURO 2012TM:  http://www.uefa.com/uefaeuro/index.html

Zdjęcia i filmy:
•    Fotoportal Poznania: http://fotoportal.poznan.pl/
•    Kanał Poznania na YouTube:


•    Kanał EURO Poznań 2012 na YouTube:


Media społecznościowe:
•    Facebook Miasta Poznania: http://www.facebook.com/Poznan

^

© 1994-2021 Prelite Public Relations. Wszystkie prawa zastrzeżone. Google+