AktualnościAktualności
PoWtŚrCzPtSoNd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
2223242526 2728
2930

Wielkopolskie standardy bezpieczeństwa w pracy

Piątek, 26 kwietnia, 2013

Tylko w ciągu 4 miesięcy od początku 2013 r. do Okręgowej Izby Pracy w Poznaniu zgłoszono 21 wypadków śmiertelnych i 25 ciężkich. To wciąż wiele, mimo że tendencja w tym zakresie jest malejąca. Nowe rozwiązania wprowadzane są nie tylko w obrębie zakładów pracy. Powstają także regionalne inicjatywy organizacji dbających o bezpieczeństwo w pracy. Przypadający 28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy jest dobrą okazją, aby sprawdzić, jak w Wielkopolsce dba się o pracowników.

Z badań okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy prowadzonych przez Państwową Inspekcję Pracy wynika, że ponad 80% wypadków w pracy najczęściej występuje z przyczyn organizacyjnych i ludzkich (w efekcie nieprawidłowych zachowań pracowników spowodowanych zaskoczeniem niespodziewanym wydarzeniem), a w najmniejszym stopniu z powodów technicznych.

Dbamy o bezpieczeństwo

Chcąc ograniczyć liczbę niebezpiecznych dla zdrowia i życia pracowników zdarzeń, firmy powinni skupić się zarówno na dążeniu do stałej poprawy bezpieczeństwa w miejscu pracy, jak i na budowaniu kultury bezpieczeństwa pracy wśród pracowników. Także instytucje prowadzące działania na rzecz bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w pracy podejmują inicjatywy, które w jeszcze większym stopniu mają zachęcić pracodawców do dbania o swoich pracowników. Jedną z nich była Wielkopolska Strategia Ograniczania Wypadków przy Pracy 2010-2012, opracowana przez Inspektora Pracy w Poznaniu. Jej celem było zmniejszenie liczby wypadków przy pracy dzięki kształtowaniu i propagowaniu w społeczeństwie kultury bezpieczeństwa, a także zachęcenie pracodawców do działań ograniczających występowanie wypadków przy pracy. Program zakładał organizację m.in. konferencji, seminariów, szkoleń i warsztatów dotyczących bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w pracy. Partnerem projektu był m.in. Wielkopolski Związek Pracodawców, Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu i Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu.
W ramach projektu zostały zorganizowane dwa konkursy – „Mniej wypadków”, w którym nagrodzono 13 firm, które osiągnęły największy spadek wypadkowości m.in. Przedsiębiorstwo Chemii Gospodarczej Pollena czy Volkswagen Poznań, a także konkurs „Solidarni, Gospodarni, Bezpieczni w Pracy”, który miał na celu promowanie działań pracodawców w zakresie poprawy stanu bezpieczeństwa w pracy w Wielkopolsce.  Najwyżej oceniono „dobre praktyki” w zakresie poprawy stanu bezpieczeństwa i higieny pracy stosowane w Nestle Polska S.A. Oddział w Kaliszu, który w ramach dążenia do poprawy bezpieczeństwa wdraża m.in. system BBS (Behavioral Based Safety), czyli bezpieczeństwo oparte na zachowaniach. Dzięki niemu możliwy jest systematyczny monitoring zagrożeń i wprowadzanie rozwiązań, które mają zmienić podejście pracowników do kwestii bezpieczeństwa i wpłynąć na jego poprawę.

Chcę pracować bezpiecznie

W konkursie nagrodzono także Bridgestone Poznań, w którym dzięki nieustannemu dążeniu do poprawy bezpieczeństwa i ochrony pracy, a także wdrażaniu nowych rozwiązań w ciągu 15-letniej działalności firmy nie doszło do ani jednego śmiertelnego czy ciężkiego wypadku, a częstotliwość mniejszych wypadków systematycznie spada. Chcąc zwiększyć wiedzę pracowników na temat zagrożeń spowodowanych przez maszyny oraz zasad działania systemów bezpieczeństwa, a tym samym ograniczyć wypadki podczas pracy na maszynach, w centralnej części fabryki Bridgestone w Poznaniu powstał tzw. warsztat bezpieczeństwa. To w nim doświadczeni instruktorzy przeprowadzają szkolenia dla przyszłych i obecnych pracowników firmy m.in. z zakresu bezpieczeństwa i ochrony ppoż. Ćwiczenia prowadzone są na 5 odrębnych symulatorach, które mają zobrazować niebezpieczeństwo, którego źródłem może być nieprawidłowa obsługa maszyn jak np. wkręcenie, pochwycenie, zmiażdżenie.
Dodatkowo, na terenie fabryki rozmieszczone zostały piktogramy ze znakami ostrzegawczymi, ewakuacyjnymi, zakazu i nakazu, które mają być pomocne w zachowaniu bezpieczeństwa. - W Bridgestone Poznań promujemy kulturę bezpieczeństwa, która ma zmienić podejście z „muszę” przestrzegać procedur na „chcę” pracować bezpiecznie – wyjaśnia Patrycja Ślosarczyk z Działu Personalnego Bridgestone Poznań. – Koncentrujemy się na kreowaniu pożądanych zachowań na stanowisku pracy i eliminacji tych, które zostaną uznane za niebezpieczne. Jest to możliwe dzięki bezpośredniej obserwacji i natychmiastowej informacji zwrotnej dla pracownika w konkretnej sytuacji – dodaje Patrycja Ślosarczyk.

Drobne zmiany duży efekt

Ważnym elementem w kulturze organizacyjnej Bridgestone jest także stosowanie zasad japońskiego Kaizen. Również w obszarze bezpieczeństwa i higieny pracy zachęca się pracowników do zgłaszania usprawnień poprawiających jakość i bezpieczeństwo wykonywania codziennych zadań. Najlepsze rozwiązania są regularnie nagradzane. Firma wprowadziła również narzędzie POPO - POtencjalnie POważne, które umożliwia każdemu pracownikowi zgłoszenie potencjalnie poważnej sytuacji, miejsca lub zagrożenia poprzez wypełnienie formularza i przekazanie go przełożonemu. - Osoba, która otrzymała w ciągu danego roku największą liczbę punktów za zgłoszone POPO jest rekomendowana przez dział BHP do tytułu „Człowieka Roku” w dziedzinie bezpieczeństwa – tłumaczy Patrycja Ślosarczyk z Bridgestone Poznań. – Chcemy w ten sposób zachęcić i zmotywować naszych pracowników do zaangażowania w zapewnienie bezpieczeństwa w firmie dla siebie i swoich kolegów – dodaje.
Jeżeli jednak zdarzy się wypadek przy pracy lub zaistnieje sytuacja, która potencjalnie mogłaby skończyć się wypadkiem, organizowane jest spotkanie z pracownikami działu, w którym doszło do niebezpiecznej sytuacji, które ma zaowocować wypracowaniem nowych standardów pracy. – Po obejrzeniu miejsca zagrożenia pracownicy dyskutują nad skutecznymi sposobami zminimalizowania zagrożeń w miejscu pracy. Na ich podstawie opracowywane są nowe zasady, które następnie są wdrażane w bieżącą działalność firmy – wyjaśnia Robert Żmudzki, Starszy Specjalista ds. BHP i PPOŻ z Bridgestone Poznań.
Także regularne pomiary czynników szkodliwych pokazują sukcesywną poprawę warunków pracy w Bridgestone. W wyniku prowadzonych działań w zakresie poprawy bezpieczeństwa od 2010 r. ponad dwukrotnie zmniejszył się wskaźnik wypadkowości, podobnie jak wskaźnik zatrudnienia w szkodliwych warunkach.

Podsumowanie Wielkopolskiej Strategii Ograniczania Wypadków przy Pracy planowane jest na maj 2013. Mimo, że udział w programie był dobrowolny, a firmy same określały zakres realizowanych działań w zakresie poprawy bezpieczeństwa, projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem pracodawców. „Dobre praktyki” nagrodzonych i wyróżnionych pokazują, że w wielkopolskich zakładach pracy nieustannie dąży się do poprawy bezpieczeństwa pracowników i wdraża coraz skuteczniejsze sposoby na ograniczenie zdarzeń zagrażających zdrowiu i życiu zatrudnionych, czego przykładem są aż 23 firmy nagrodzone w konkursach organizowanych w ramach strategii wdrożonej przez Inspektora Pracy w Poznaniu.

 

Grupa Bridgestone
Bridgestone to czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych. Japoński koncern założony w 1931 roku przez Shojiro Ishibashi, posiada obecnie ponad 50 fabryk ogumienia na całym świecie, zatrudnia powyżej 138 000 pracowników, a jego łączna sprzedaż w roku 2010 wyniosła około 28,2 mld USD.
Europejski oddział Bridgestone zatrudnia ponad 13 000 pracowników i prowadzi pełen zakres operacji obejmujących produkcję, rozwój, testy, sprzedaż oraz posiada własną sieć detaliczną „First Stop”.
Japońska grupa jest w Polsce właścicielem firm produkcyjnych: Bridgestone Poznań, Bridgestone Diversified Products Poland w Żarowie na Dolnym Śląsku, Firestone Industrial Products Poland w Wolsztynie w Wielkopolsce oraz fabryki opon do samochodów ciężarowych i autobusów w Stargardzie Szczecińskim.
W roku 2008 Bridgestone został uznany najlepszym inwestorem w Polsce.

^

© 1994-2024 Prelite Public Relations. Wszystkie prawa zastrzeżone. Google+