AktualnościAktualności
PoWtŚrCzPtSoNd
01020304050607
08091011121314
15161718 192021
22232425262728
293031

Ludzie z żelaza

Czwartek, 18 lipca, 2013

4 sierpnia nad Jeziorem Maltańskim 1600 zawodników zmierzy się w walce z własnymi słabościami podczas LOTTO POZnan* Triathlon. Organizatorzy są pełni optymizmu co do przebiegu imprezy licząc nie tylko na potwierdzonych uczestników, ale także na liczne grono kibiców. Będzie to pierwszy triathlon w Polsce rozgrywany praktycznie w centrum dużego miasta, a także pierwszy starający się o przyznanie licencji IRONMAN®.

Poza popularyzacją dyscypliny organizatorzy imprezy liczą przede wszystkim na uzyskanie licencji IRONMAN®. Jest to znak towarowy, zarejestrowany i przyznawany przez organizację World Triathlon Corporation. Pierwsze zawody, na których wydawanie były zezwolenia na IRONMAN®, miały miejsce w Kanadzie, Nowej Zelandii i Australii (1980 r.). Od tego czasu, wraz z utworzeniem serii IRONMAN 70,3 w 2005 roku, licencjonowanie wydarzeń IRONMAN® rozprzestrzeniło się na skalę globalną.

Początki IRONMAN® sięgają lat 70-tych na Hawajach. Wszystko zaczęło się w San Diego podczas obozu treningowego, podczas którego John Collins – komandor marynarki wojennej USA wpadł na pomysł stworzenia ekscytującej rywalizacji dla najbardziej wytrzymałych. Zaproponował zorganizowanie zawodów łączących w sobie trzy najdłuższe dotychczasowe wyścigi długodystansowe istniejące już na Hawajach - maratonu pływackiego na dystansie 3,8 km Waikiki Roughwater, maratonu rowerowego dookoła wyspy O’ahu – 180 km i maratonu biegowego w Honolulu. Zawody ogłosił sam pomysłodawca, określając zawczasu zwycięzcę jako „Człowieka z żelaza” (z biegiem czasu miano IRONMANa zaczęto przyznawać każdemu, kto przekroczył linię mety). Tak powstały zawody Hawaii IRONMAN®, które swój debiut miały 18 lutego 1978 roku, a rozegrane zostały na dystansach: 3,8 km pływania, 180 km jazdy na rowerze i 42,195 km bieg. Wzięło w nich udział 15 amatorów
i pasjonatów sportu. Linię mety przekroczyło 12 zawodników, w tym John Collins. Wygrał Gordon Haller – z zawodu taksówkarz. Przekroczył linię mety po 11 godzinach 46 minutach i 58 sekundach.

IRONMAN® odbywa sie na dwóch dystansach. Pierwszy z nich obejmuje dystans analogiczny do pierwszych zawodów na Hawajach. Drugi, z którym zmierzą się także poznańscy zawodnicy, to tzw. połówka, bowiem stanowi połowę dystansu pełnego IRONMAN® – 1,9 km pływania, 90 km jazdy na rowerze i 21,1 km biegu. Organizuje się również zawody na innych dystansach, jak np. krótkim, który również zostanie przeprowadzony nad Jeziorem Maltańskim. Organizatorzy imprezy, Urząd Miasta Poznania i firma Endusport złożyli już wszystkie wymagane dokumenty rozpoczynające proces certyfikacji zawodów. - Kolejny etap to wizyta przedstawicieli WTC na LOTTO POZnan* Triathlon połączona z wnikliwą oceną wszystkich aspektów imprezy - wyjaśnia Wojciech Kruczyński z Endusport. – Liczymy, że Poznań podąży w ślady Nicei, Zurychu lub Frankfurtu, pozytywna ocena zależy też od licznej obecności kibiców, dlatego zachęcamy poznaniaków do przyjścia nad Maltę – podkreśla.

Obecnie zawody IRONMAN® 70,3 to jeden z najbardziej popularnych i najdynamiczniej rozwijających się startów triathlonowych na świecie. Udział w zawodach jest otwarty dla każdego, zawodowi sportowcy mieszczą się zazwyczaj w przedziale od 5-10% ogółu uczestników. Każdy, kto pokona swoje słabości staje się Człowiekiem z żelaza.O LOTTO POZnan* Triathlon:
LOTTO POZnan* Triathlon jest jedną z najważniejszych w tym roku imprez sportowych w Poznaniu, odbędzie się 4 sierpnia 2013 nad Jeziorem Maltańskim. W zawodach weźmie udział 1600 osób – 850 startujących na dystansie głównym i 750 na dystansie krótkim. Organizatorami imprezy jest Miasto Poznań i firma Endu Sport. Partnerem tytularnym jest LOTTO, sponsorem strategicznym Grupa Bemo. Patronat honorowy objął Polski Komitet Olimpijski. Ambasadorami imprezy są: Julia Michalska – medalistka londyńskich igrzysk olimpijskich w wioślarstwie, aktorka Katarzyna Bujakiewicz, Marcin Urbaś – halowy mistrz Europy w lekkiej atletyce, piosenkarz MEZO oraz Paweł Skiba - nowy wokalista zespołu Pectus. Miasto Poznań wraz z Endu Sport liczą również na uzyskanie licencji IRONMAN® przyznawanej przez organizację World Triathlon Corporation. Organizatorzy zaplanowali również liczne atrakcje dla kibiców, m.in. konferencje ze znanymi sportowcami, konkursy, Mini POZnan* Triathlon dla dzieci, lotnicze pokazy akrobatyczne grupy Żelazny, a także koncert gwiazd polskiej sceny muzycznej. Więcej informacji na stronie http://www.poznantriathlon.pl/pl.

^

© 1994-2022 Prelite Public Relations. Wszystkie prawa zastrzeżone. Google+