AktualnościAktualności
PoWtŚrCzPtSoNd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
2223 2425262728
293031

Bezpiecznie na wakacje

Wtorek, 23 lipca, 2013

Upał i oślepiające słońce sprawiają, że prowadzący pojazd szybciej się męczy i trudniej mu zachować koncentrację na drodze. Umiejętności i rozsądek kierowcy nie zawsze gwarantują bezpieczeństwo jemu i pasażerom w trakcie wakacyjnej podróży. Przypadający 25 lipca Dzień Bezpiecznego Kierowcy skłania do refleksji: czy wiemy, jak jeździć bezpiecznie latem?

Każdego roku w czasie wakacji dochodzi do wielu wypadków drogowych, a  duża część z nich kończy się śmiertelnie. Zgodnie ze statystykami policji, tylko w czasie ubiegłorocznych wakacji w lipcu i sierpniu doszło do 6549 wypadków, w których zginęło prawie 600 osób. Sprawcami wypadków najczęściej są kierowcy. Co można zrobić, żeby bezpiecznie dojechać i wrócić z wakacji?

Najważniejszy sprawny pojazd

Przed wyjazdem w wakacyjną podróż powinniśmy sprawdzić, czy posiadamy ubezpieczenie, aktualne badanie techniczne samochodu, a także przejrzeć stan wyposażenia samego pojazdu. Im wcześniej to zrobimy, tym więcej czasu będziemy mieli na usunięcie ewentualnych usterek lub wymianę zużytych elementów. Zanim rozpoczniemy urlop warto skompletować zapasowe żarówki, których posiadanie jest w wielu krajach obowiązkowe, a także bezpieczniki. Trzeba również pamiętać o trójkącie odblaskowym i gaśnicy z aktualną legalizacją. Ponadto, należy skontrolować oświetlenie i stan płynów eksploatacyjnych (poziom oleju w silniku czy poziom płynu hamulcowego). Koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na stan opon. – Warto sprawdzić nie tylko ciśnienie, ale również stan bieżnika i całych opon – wyjaśnia Patrycja Ślosarczyk z Bridgestone Poznań. – Jeżeli nie znajdziemy na nich przecięć, przetarć czy ubytków po bokach, spokojnie możemy udać się w drogę – dodaje.
Dobrze jest także sprawdzić stan koła zapasowego i to, czy w samochodzie są klucze do kół oraz podnośnik, na wypadek, jeżeli konieczna byłaby wymiana. - Zachęcamy kierowców, aby zamiast dróg tranzytowych, czyli głównych ciągów komunikacyjnych na których mogą napotkać bardzo duże natężenie ruchu, w tym duże nasycenie pojazdami typy "TIR" , wybierali trasy alternatywne, czyli drogi wojewódzkie lub powiatowe – mówi asp. szt. Maciej Bednik z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. – Występuje na nich nie tylko mniejsze natężenie ruchu, a co się z tym wiąże większe bezpieczeństwo dla podróżujących, ale także podróż takimi drogami daje możliwość zobaczenia atrakcyjnych obszarów kraju – dodaje.
Szczególnie istotne jest, aby dostosować prędkość pojazdu zarówno do obowiązujących przepisów, jak i do warunków panujących na drodze. Wysokie temperatury powodują, że auto zachowuje się na zakrętach jak na lodzie. Poślizg może wystąpić, gdy tylne lub przednie koła tracą przyczepność. Aby bezpiecznie poruszać się po gorącej nawierzchni, trzeba przede wszystkim przestrzegać dozwolonej prędkości. W przypadku utraty kontroli nad pojazdem, gdy samochód nie jest wyposażony w system ABS, należy hamować pulsacyjnie.

Dojechać do celu

Kierowca, aby mógł prowadzić bezpiecznie, przede wszystkim powinien być wypoczęty. Jeżeli planujemy dłuższą podróż, warto, aby wśród pasażerów znalazł się drugi kierowca, który będzie mógł zastąpić zmęczonego towarzysza. - Najbardziej niebezpieczne jest ignorowanie uporczywych oznak zmęczenia – mówi asp. szt. Maciej Bednik. – Jeżeli tylko poczujemy senność, warto zorganizować postój - nawet krótki czas wypoczynku pozwoli kierowcy na regenerację – zachęca Maciej Bednik. Warto zaplanować trasę przejazdu w taki sposób, aby zarówno kierowca, jak i pasażerowie mogli przez chwilę odpocząć, dlatego przynajmniej co dwie godziny należy zatrzymać pojazd, żeby rozprostować nogi, napić się lub zjeść lekką przekąskę. Przed podróżą dobrze byłoby, gdyby kierowca spożył lekki posiłek. Ciężkostrawne dania powodują uczucie ciężkości i senność, która w połączeniu z wysoką temperaturą powietrza może negatywnie wpłynąć na koncentrację. Kierowanie pojazdem w upalne dni może być wyjątkowo uciążliwe, dlatego warto zadbać o regularne przyjmowanie płynów (najlepsza będzie woda lub soki owocowe), a także przewiewną odzież i okulary przeciwsłoneczne. – Kierowcy powinni dobrać czas jazdy do indywidualnych predyspozycji - wyjaśnia asp. sztab. Maciej Bednik z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. – Po zmroku widoczność jest znacznie ograniczona, a refleksy świetlne ze świateł nadjeżdżających pojazdów dodatkowo utrudniają lub uniemożliwiają kierowanie pojazdem, nawet osobom z małymi wadami wzroku – uzupełnia.

Bezpieczni towarzysze podróży

Nawet najbardziej uważny kierowca może mieć problem z utrzymaniem pełnego skupienia na prowadzeniu pojazdu, jeżeli pozostałe osoby w samochodzie będą mu przeszkadzać lub nieumyślnie stwarzać niebezpieczeństwo. Dotyczy to szczególnie dzieci, dlatego tak ważne jest, aby maluchy przewożone były we właściwy sposób. - Edukacja dzieci w zakresie bezpieczeństwa na drodze, zarówno jako pieszych i pasażerów, jest niezwykle istotna – podkreśla Patrycja Ślosarczyk z Bridgestone Poznań. – Już od najmłodszych lat warto tłumaczyć dziecku, jak prawidłowo zapinać pasy, jak korzystać z fotelika samochodowego i być widocznym na drodze. Trzeba maluchom wyjaśnić, dlaczego jest to takie ważne – dodaje. Promowanie bezpiecznych zachowań oraz identyfikacja zagrożeń, jakie mogą czekać na drodze, przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa zarówno kierowców, którzy szybciej zauważą dziecko na drodze i dla dzieci, które mogą znaleźć się w niebezpiecznej sytuacji. Warto zadbać także o zajęcie dla dzieci, które znudzone długą jazdą mogą utrudniać kierowcy koncentrację na prowadzeniu pojazdu.
Wiele osób na wakacje zabiera także swoich czworonożnych przyjaciół. Niestety nie wszystkie zwierzęta dobrze znoszą podróż samochodem. Zestresowane mogą zakłócać spokój kierowcy i spowodować potencjalnie niebezpieczną sytuację. Należy pamiętać, aby przewozić je w dostosowanych do ich rozmiaru transporterach lub skorzystać ze specjalnych szelek, które stanowią odpowiednik pasów dla ludzi. Wtedy nasz pupil (np. pies) będzie podróżował w bezpieczny sposób, a kierowca będzie mógł skupić się na jeździe.

Bezpieczny kierowca przede wszystkim postępuje rozsądnie – przestrzega przepisów, porusza się z dozwoloną prędkością i dba o stan techniczny pojazdu. Nieustannie doskonali swoje umiejętności w prowadzeniu pojazdu, a także uczy się przewidywania rozwoju sytuacji w trakcie podróży. Wie, że brawurowe zachowania na drodze mogą skończyć się tragicznie. Warto zawczasu zadbać o bezpieczeństwo swoje i najbliższych w podróży i cieszyć się wymarzonymi wakacjami.Czy wiesz, że:
…w czasie zderzenia waga dziecka wzrasta 20-krotnie - nigdy nie trzymaj dziecka w czasie jazdy na kolanach lub w ramionach.
…przewożenie dziecka w foteliku montowanym tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu samochodu wyposażonego w poduszkę powietrzną jest zabronione.
…fotelik samochodowy może uratować życie dziecka – zderzenie przy prędkości zaledwie 8 km/h w przypadku nie przypięcia malucha w foteliku może prowadzić do jego śmierci.
…niezapięcie pasów bezpieczeństwa przez pasażerów podróżujących na tylnych siedzeniach samochodu aż 3-krotnie zwiększa ryzyko ich śmierci lub odniesienia poważnych obrażeń ciała.
 
 
 
Grupa Bridgestone
Bridgestone to czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych. Japoński koncern założony w 1931 roku przez Shojiro Ishibashi, posiada obecnie ponad 50 fabryk ogumienia na całym świecie, zatrudnia powyżej 138 000 pracowników, a jego łączna sprzedaż w roku 2010 wyniosła około 28,2 mld USD.
Europejski oddział Bridgestone zatrudnia ponad 13 000 pracowników i prowadzi pełen zakres operacji obejmujących produkcję, rozwój, testy, sprzedaż oraz posiada własną sieć detaliczną „First Stop”.
Japońska grupa jest w Polsce właścicielem firm produkcyjnych: Bridgestone Poznań, Bridgestone Diversified Products Poland w Żarowie na Dolnym Śląsku, Firestone Industrial Products Poland w Wolsztynie w Wielkopolsce oraz fabryki opon do samochodów ciężarowych i autobusów w Stargardzie Szczecińskim. W roku 2008 Bridgestone został uznany najlepszym inwestorem w Polsce.
Edukacja dzieci w ramach akcji.

Edukacja dzieci w ramach akcji

^

© 1994-2022 Prelite Public Relations. Wszystkie prawa zastrzeżone. Google+