AktualnościAktualności
PoWtŚrCzPtSoNd
01
02030405060708
09101112131415
1617181920 2122
23242526272829
3031

Piłka ręczna to nie żart. To ich życie

Piątek, 20 grudnia, 2013

Volkswagen PoznańKobiecy szczypiorniak podbija serca Wielkopolan i Polaków. Choć o „Aniołkach Rasmussena”, które walczą o historyczny medal MŚ w Piłce Ręcznej zrobiło się głośno kilka dni temu, pasjonaci sportu śledzili ich losy od dłuższego czasu. W Poznaniu już rosną następczynie polskich kadrowiczek. Trzymają one kciuki za reprezentację i trenując w Akademii Szczypiorniaka Volkswagen Poznań, marzą o sportowych sukcesach.

– Awans kobiecej reprezentacji Polski do półfinału MŚ nie jest rzeczą przypadkową. Ta drużyna budowana była od kilku lat, a same zawodniczki przez wiele sezonów grały w swoich klubach na najwyższym poziomie – mówi Karolina Peda, koordynator Akademii Szczypiorniaka Volkswagen Poznań, w której także mają szansę rozwijać się przyszłe gwiazdy polskiej kadry. – Dzieci, które przychodzą na trening myślą głównie o tym, aby dobrze się bawić. Piękne jest to, że kieruje nimi przede wszystkim wewnętrzna motywacja i chęć do gry w piłkę ręczną. Wiele kadrowiczek zaczynało swoją przygodę ze szczypiorniakiem właśnie w wieku 10-11 lat – dodaje Peda.

Dobrymi występami Polek emocjonuje się wiele osób, nie tylko tych, które związane są ze szczypiorniakiem. Sukcesy reprezentacji to jednak doskonała motywacja dla młodych zawodniczek AZS AWF Volkswagen Poznań, które z zapartym tchem śledzą mecze biało – czerwonych, w tym ostatni pojedynek z Francją w ćwierćfinale MŚ. Podczas zajęć w ramach Akademii Szczypiorniaka dzieci z zapałem komentują przebieg każdego spotkania.

Fantastyczne było to, że wygrały jedną bramką i dały z siebie wszystko. Bardzo podobało mi się, jak broniły strefą, bo dzięki temu przepuszczały mało bramek – ocenia ćwierćfinałowy mecz Martyna, jedna z sióstr bliźniaczek trenujących w Akademii. Uwadze młodych zawodniczek nie uszły też dobre zagrania w ataku. – Moją największą idolką w tym meczu była Karolina Siódmiak. Grała super i strzeliła ostatniego gola – zauważa Wiktoria, która na zajęcia na Wildzie dojeżdża z Antoninka.

Jaka motywacja do treningów przeważa wśród młodych szczypiornistek? – Zaczęłyśmy grać w szkole, gdzie w rozgrywkach dla klas III nasza drużyna doszła do finału. To nas zmotywowało. Dzięki treningowi możemy dojść do swoich marzeń, żeby dostać się do reprezentacji Polski – tłumaczy jednym tchem Julia. – Dobrze jest jeździć na turnieje i wygrywać. Jest dużo emocji – wskazują na kolejne powody siostry – Martyna i Wiktoria, które trenerzy rozróżniają jedynie po różnych modelach butów, w których ćwiczą.

– Piłka ręczna to nie żart! To jest nasze życie! – przyznają jednogłośnie młode szczypiornistki. Mimo młodego wieku i krótkiego stażu gry, dziewczyny już planują swoją przyszłość ze szczypiorniakiem. – Chciałabym dalej grać w piłkę ręczną, a może i nawet założyć swoją drużynę – mówi pewnie jedna z bliźniaczek. Zawodniczki Akademii przedstawiają też receptę na sukces. Zdaniem Oliwii, aby go osiągnąć, trzeba regularnie uczestniczyć w treningach i przykładać się do nich, gdyż jak dodaje: – Trening czyni mistrza.

W bezpłatnych zajęciach Akademii Szczypiorniaka uczestniczą dzieci z klas IV – VI z poznańskich i swarzędzkich szkół podstawowych. Program pozwala kontynuować im przygodę z  piłką ręczną, którą rozpoczęły podczas Pucharu Volkswagen Poznań Mini Handball.

– Współorganizując Akademię Szczypiorniaka chcieliśmy zachęcić najmłodszych do prowadzenia zdrowego stylu życia i stworzyć im warunki do rozwijania sportowej pasji – wyjaśnia Monika Hajbowicz, Kierownik Działu Komunikacji Volkswagen Poznań, który realizuje projekt z Sekcją Piłki Ręcznej Kobiet AZS AWF Poznań. – Cieszą nas sukcesy dzieci, jednak same w sobie nie są one głównym celem zajęć. Z drugiej jednak strony, jeśli za kilka lat absolwenci Akademii otrzymają powołanie do reprezentacji Polski, z pewnością będzie to dla nas powód do radości – dodaje Hajbowicz.

Więcej informacji o Akademii Szczypiorniaka Volkswagen Poznań można znaleźć na stronie http://azsawfpoznan.pl.

^

© 1994-2024 Prelite Public Relations. Wszystkie prawa zastrzeżone. Google+