AktualnościAktualności
PoWtŚrCzPtSoNd
010203040506
07080910111213
14151617181920
21 222324252627
28293031

Poznaniacy mają wielkie serca do pomagania

Poniedziałek, 21 grudnia, 2015

Kilka tysięcy prezentów trafi do dzieci w całym kraju w ramach tegorocznej akcji „Gwiazdor”. Ok. 700 z nich zostanie rozdystrybuowanych w Wielkopolsce. Co roku w działania angażuje się wielu poznaniaków (m.in. pracowników Bridgestone Poznań i Bridgestone EBS), którzy wcielają się w rolę Świętych Mikołajów i obdarowują podopiecznych ośrodków i domów dziecka. Jak podkreślają wolontariusze i koordynatorzy akcji, okres świąteczny to czas, w którym chętniej pomagamy innym, jednak warto robić to przez cały rok.

Choć główne działania w ramach akcji „Gwiazdor” są realizowane w okresie Świąt Bożego Narodzenia, przygotowania do niej rozpoczynają się już znacznie wcześniej. Nie tylko w ośrodkach pomagających najmłodszym, w których piszą oni listy do Św. Mikołaja (Gwiazdora), ale również wśród koordynatorów i wolontariuszy.

Gwiazdkowe życzenia

– Nasza firma uczestniczy w akcji „Gwiazdor” co roku. Współpracownicy już kilka miesięcy przed Świętami podpytują o to, kiedy ruszy kolejna edycja. Zainteresowanie jest tak duże, że w tym roku liczba chętnych przerosła liczbę listów od dzieci. Mikołaje bardzo często dołączają do swoich prezentów pomysłowe dedykacje dla obdarowanych – mówi Gabriela Jakubowska z Bridgestone EBS. Podobnie jest w Bridgestone Poznań oraz w innych Wielkopolskach firmach i organizacjach, w których pracują Święci Mikołajowie.

Zarówno treść listów, jak i momenty wręczania prezentów dostarczają uczestnikom akcji wielu emocji. – Listy, które otrzymujemy od najmłodszych są bardzo szczere, pisane z wiarą w Świętego Mikołaja – mówią Anna Iwaniuk i Agnieszka Zywert z Bridgestone Poznań, które podczas finału tegorocznej edycji akcji w jednym z ośrodków wcieliły się w rolę Gwiazdora i Śnieżynki. – Dzieci, szczególnie te najmłodsze, są bardzo przejęte i szczęśliwe, gdy otrzymują każdy, nawet najmniejszy prezent, o który prosiły w swoim liście. Potrzeba naprawdę niewiele, by wywołać radość takiego malucha, przekazując w paczce np. jego wymarzony kolorowy kocyk. Widok jego uśmiechniętej twarzy jest bezcenny – dodają. Wtóruje im Gabriela Jakubowska: – Wśród prezentów, o które proszą dzieci są nie tylko zabawki, ale również rzeczy, które przydają im się w codziennym życiu: rękawiczki, koszulki, czy poduszki. To pokazuje, jak bardzo ważna jest dla nich ta pomoc – dodaje.

Pomoc nie tylko od święta

Akcja „Gwiazdor” ma ogólnopolski wymiar. Opiera się ona na tradycji pisania listów do Św. Mikołaja przez dzieci i młodzież. Rozpoczęła się 12 lat temu z inicjatywy grupy znajomych, którzy ufundowali kilkanaście świątecznych paczek dla dzieci. Z roku na rok skala przedsięwzięcia rosła i tak kilkanaście prezentów zmieniło się w kilka tysięcy, a do jednego ośrodka dołączyło kilkadziesiąt innych (m.in. w Poznaniu, Krakowie czy Warszawie). Koordynatorzy i wolontariusze tego typu działań zgodnie przyznają jednak, że choć świąteczne akcje są bardzo potrzebne, warto pomagać przez cały rok.

– Każda edycja akcji jest wyjątkowa. Z roku na rok przybywa ośrodków, których podopieczni przygotowują listy do Św. Mikołaja – mówi Iwona Czajka z Poznania, pomysłodawczyni i koordynatorka akcji „Gwiazdor”. – Uczestnicząc w akcji, można poczuć prawdziwą magię Świąt, widząc radość dzieci, które cieszą się z nawet najdrobniejszych, dedykowanych prezentów. Mamy sporo zaprzyjaźnionych firm, które wspierają nas w dystrybucji listów, choć oczywiście główną siłą napędową akcji są ludzie. Piękne jest to, że nawet, gdy dana edycja akcji dobiega końca, bardzo duża liczba Gwiazdorków decyduje się na kontynuację działań i wspieranie danego ośrodka przez cały rok – dodaje Iwona Czajka.

– Dzieci, które są podopiecznymi domów dziecka czy świetlic terapeutycznych potrzebują kontaktu z drugim człowiekiem przez cały rok – wyjaśnia Gabriela Jakubowska z Bridgestone EBS. – Każda pomoc się liczy, jednak ważne jest właściwe ukierunkowanie działań tak, by trafiać z nimi do najmłodszych, którzy rzeczywiście ich potrzebują – podsumowuje.

Akcja „Gwiazdor” to jedna z wielu inicjatyw, które organizowane są w Wielkopolsce i w całym kraju przed Świętami Bożego Narodzenia. Niezależnie od ich nazwy, wszystkie tego typu inicjatywy przynoszą radość nie tylko obdarowanym, także wszystkim wolontariuszom i koordynatorom.

^

© 1994-2024 Prelite Public Relations. Wszystkie prawa zastrzeżone. Google+