AktualnościAktualności
PoWtŚrCzPtSoNd
0102030405 0607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
29

Narodziny stumilionowej opony w Poznaniu

Piątek, 5 lutego, 2016

Ok. 11 kg wagi i 20 cali średnicy ma jubileuszowa, stumilionowa opona (Bridgestone Potenza S001), która została dziś wyprodukowana w Bridgestone Poznań. Jest jedną z ok. 30 000 sztuk wytwarzanych dziennie opon, w których proces powstawania zaangażowanych jest ponad 1700 pracowników. W najbliższym czasie każdy z nich symbolicznie podpisze się na certyfikacie jubileuszowego produktu.

Fabryka Bridgestone funkcjonuje w Poznaniu od 18 lat i zajmuje powierzchnię 25 ha. Rozbudowywano ją kilkakrotnie (ostatnią inwestycję zakończono w 2014 roku, a jej wartość wyniosła 429 mln zł). W zakładzie produkowanych jest niemal 500 rodzajów opon, które trafiają do 44 krajów na całym świecie, przede wszystkim Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii, ale także do dalszych lokalizacji, takich jak Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Hong Kong.

– Proces produkcji opon, który przeszła również nasza stumilionowa jubilatka, jest złożony – mówi Paweł Nowaczyk, dyrektor HR Bridgestone Poznań. – Wulkanizacja opony trwa ok. 20 minut, jednak do czasu produkcji należy doliczyć także wcześniejsze działania, takie jak opracowanie koncepcji, przygotowanie specjalnej mieszanki składającej się m.in. z kauczuku naturalnego, syntetycznego, sadzy,  krzemionki i kilkudziesięciu innych składników, przycięcie komponentów, konfekcjonowanie, oklejenie, a także sprawdzenie – dodaje.

Powstanie jubileuszowej opony ma wymiar symboliczny zarówno dla Bridgestone Poznań, jak i dla stolicy Wielkopolski. Firma jest jednym z największych pracodawców w regionie (około połowa z zatrudnionych w niej osób jest mieszkańcem Poznania lub okolic).

Stolica Wielkopolski jest miastem, które ma duży potencjał. Łącząc go z myślą technologiczną Bridgestone, możemy nieustannie rozwijać produkcję opon na światowym poziomie. To właśnie w Poznaniu miała miejsce m.in. europejska premiera produkcji opon Run Flat. Obecnie jesteśmy jednym z producentów opon o najwyższych parametrach jakościowych skierowanych do prestiżowych odbiorców takich, jak Porsche i Maserati – podkreśla Paweł Nowaczyk. – Celebrując moment powstania jubileuszowej opony, chcielibyśmy docenić zaangażowanie osób, które mają swój udział w tworzeniu historii firmy, a tym samym historii Poznania – dodaje.

W najbliższych dniach wszyscy pracownicy Bridgestone Poznań podpiszą się na certyfikacie nowego produktu. Później jubileuszowa opona dołączy do grona innych historycznych eksponatów takich, jak pierwsza opona, opona nr 1 mln, pierwsza opona typu RunFlat, które są prezentowane na terenie zakładu.

Poznańska fabryka jest jednym z najnowocześniejszych w Europie zakładów produkcyjnych międzynarodowego koncernu Bridgestone, który zatrudnia ponad 144 000 pracowników w 171 lokalizacjach na świecie.

Fot.

Fot. Bridgestone Poznań

^

© 1994-2024 Prelite Public Relations. Wszystkie prawa zastrzeżone. Google+