AktualnościAktualności
PoWtŚrCzPtSoNd
010203
04050607080910
111213 14151617
18192021222324
252627282930

Działania Grupy Job wyróżnione w Raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2015. Dobre praktyki”

Środa, 13 kwietnia, 2016

Grupa Job (spółka należąca do Upright Group).Pod koniec marca została opublikowana 14. edycja Raportu Forum Odpowiedzialnego Biznesu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”. Wśród ponad 130 analizowanych firm znalazła się także poznańska agencja doradztwa personalnego, Job Impulse Polska (Grupa Job). Dobre praktyki realizowane przez agencję zostały wyróżnione w obszarach „Prawa człowieka” oraz „Zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej”.

Raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” jest opracowywany i wydawany co roku przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. W tegorocznej edycji przeanalizowano ponad 800 przykładów dobrych praktyk, w tym ponad 450 nowych działań, zainicjowanych przez firmy w 2015 roku. Aktywności organizacji obejmowały projekty m.in. z zakresu ekologii, zaangażowania i rozwoju społeczności lokalnej, ładu organizacyjnego firmy, ale również realizowane były projekty skierowane do samych pracowników.

Niepełnosprawni sprawni w pracy

W raporcie przedstawiono działania zrealizowane w ubiegłym roku przez Job Impulse Polska (Grupa Job/Upright Group). Spółka już od kilku lat jest prekursorem branży doradztwa personalnego w kwestii promowania zatrudnienia osób z niepełnosprawnością oraz zwiększania różnorodności wśród pracowników firmy. W ramach swego sztandarowego projektu, TAKpełnosprawni (www.takpelnosprawni.pl), promuje wśród swoich klientów zatrudnianie kandydatów z niepełnosprawnością oraz edukuje pracodawców w zakresie kwestii formalno-prawnych, czy dostosowywania miejsca pracy do specyficznych potrzeb pracowników z orzeczeniem.

Jednym z działań Grupy Job było objęcie opieką międzynarodowego projektu „Jestem tutaj. Nawet jeśli nie słyszę, potrafię zrobić”, realizowanego w 3 miastach – Poznaniu, Monachium i Rydze – w ramach programu „Comenius Partnerskie Projekty Szkół”. W trakcie warsztatów uczniowie niedosłyszący i słabo słyszący mogli m.in. nauczyć się, jak prawidłowo opracować dokumenty aplikacyjne, dowiedzieć się, jakie stanowiska w firmie są odpowiednie dla pracowników niesłyszących, a także wzięli udział w zadaniach zespołowych, rozwijających umiejętności pracy w grupie.

Z kolei pod koniec 2015 roku Grupa Job zrealizowała ogólnopolskie badanie „Pracodawca na TAK”, które pozwoliło na zdiagnozowanie barier związanych z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych. Nowatorskość badania polega na ujęciu perspektywy dwóch stron: zarówno pracodawców (225 firm-respondentów), jak i ludzi z niepełnosprawnościami (825 osób z różnymi orzeczeniami). Jak pokazały wyniki, co druga polska firma nie jest przystosowana architektonicznie do zatrudniania osób z niepełnosprawnością, a 40% pracodawców nie podejmuje żadnych działań wspierających zatrudnianie tej grupy pracowników. Z drugiej jednak strony, ponad 80% pracodawców jest zdania, że osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności są równie efektywne i zaangażowane w pracę, co ich pełnosprawni koledzy.

Bardzo cieszy nas fakt, że po raz kolejny Forum Odpowiedzialnego Biznesu wyróżnia naszą aktywność w obszarze CSR. Od wielu lat realizujemy działania na rzecz wyrównania szans zawodowych pracowników z niepełnosprawnością oraz innych grup defaworyzowanych – mówi Katarzyna Rydzewska, wiceprezes zarządu w Grupie Job. – Przeprowadzone w ubiegłym roku ogólnopolskie badanie „Pracodawca na TAK” było pierwszym tego typu badaniem na tak szeroką skalę. Odpowiedzi respondentów pozwoliły nam jeszcze lepiej określić potrzeby i obawy pracowników z orzeczeniem o niepełnosprawności, jak również pozwoliły poznać punkt widzenia pracodawców – dodaje.

Kontynuacją i rozszerzeniem projektu „TAKpełnosprawni” jest Kampania Grupy Job na rzecz Poczucia Własnej Wartości, która również została ujęta w raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce”. Jej celem jest promowanie zatrudnienia oraz podkreślenie potencjału zawodowego pracowników należących do różnych grup defaworyzowanych na rynku pracy (m.in. więźniowie, obcokrajowcy, osoby niepełnosprawne czy osoby w wieku 50+).

Coraz więcej firm odpowiedzialnych społecznie

Tegoroczna edycja raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” jest wyjątkowa pod względem rekordowej liczby opisanych działań CSR-owych. Łącznie opisano 811 praktyk nowych i długoletnich (w ubiegłym roku 684). Rozwój trendu społecznej odpowiedzialności biznesu jest dowodem na to, że coraz więcej firm zauważa pozytywny wpływ takich praktyk na rozwój organizacji.

- Z naszego punktu widzenia, jako firmy promującej m.in. zatrudnianie pracowników z grup defaworyzowanych, o wiele łatwiej dziś przekonać pracodawców do przełamania negatywnych stereotypów i otwarcia się na kandydatów niepełnosprawnych czy obcokrajowców – podsumowuje Katarzyna Rydzewska.

^

© 1994-2022 Prelite Public Relations. Wszystkie prawa zastrzeżone. Google+