AktualnościAktualności
PoWtŚrCzPtSoNd
010203040506
07080910111213
14151617181920
212223 24252627
282930

Wspólna edukacja warta Warty

Środa, 23 listopada, 2016

Około milion ryb (z takich gatunków, jak np. certa, świnka, boleń, kleń, jaź, brzana, miętus, szczupak) zostało wpuszczonych do poznańskiej Warty przez Fundację Ratuj Ryby, kilkuset wielkopolskich uczniów, partnerów i patronów akcji. Była to jesienna odsłona 5-letniego projektu „Jest tego Warta”, obejmującego szereg działań ożywiających poznańską rzekę (m.in. zwrócenie uwagi na piękno i istotę środowiska w życiu człowieka, edukację ekologiczną, promocję etycznego i aktywnego korzystania z terenów nadwarciańskich).

Akcja odbyła się 23 listopada 2016 w podpoznańskim Biedrusku, a także w dwóch dzielnicach Poznania – na Wildzie oraz na Ratajach. Wśród uczestników jej „ratajskiej” części można było spotkać m.in. uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Czapurach.

– Dzieci z niecierpliwością czekały na to wydarzenie i sumiennie przygotowywały się do niego w ramach lekcji przyrody, języka polskiego oraz muzyki – mówiła Joanna Komisarek, nauczycielka przyrody ze Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Czapurach, w której realizowany jest również projekt „Podróżujemy Wisłą – od Baraniej Góry do Morza Bałtyckiego”. – Tego typu akcje są ważne, gdyż pomagają najmłodszym pogłębić swoją świadomość ekologiczną oraz pokazać, że rzeka nie jest jednostką niezależną od działań człowieka, ale częścią naszego życia – podkreśliła nauczycielka. Dodała ona również, że warto szeroko promować tego typu akcje i zachęcać dzieci do udziału w różnych przedsięwzięciach ekologicznych, które pozwalają im systematycznie przyswajać wiedzę na temat środowiska.

Podobnego zdania była Aleksandra Drzewiecka, V-ce dyrektor Szkoły Podstawowej im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Koziegłowach. – Dzisiejsze wydarzenie było dla naszych uczniów nie tylko formą nagrody za ich osiągnięcia, postępy w nauce, zaangażowanie czy dobre zachowanie, ale również pouczającą lekcją. Udział w tego typu przedsięwzięciach w bardzo dużym stopniu przydaje się dzieciom, gdyż pozwala jeszcze bardziej zwracać ich uwagę na ekologię, pokazywać pozytywne wzorce zachowań, które mogą przydać im się w codziennym życiu. Sprzyja temu również formuła zajęć odbywających się nie tylko w szkolnej ławce, ale przede wszystkim w terenie – podkreśliła Aleksandra Drzewiecka.

Akcję podsumował również Sebastian Staśkiewicz z Fundacji Ratuj Ryby: – Ogromny wpływ na wygląd Warty i innych środowisk wodnych mają nie tylko obecne, ale również przyszłe pokolenia, stąd właśnie decyzja o zaproszeniu do udziału w akcji dzieci z wielkopolskich szkół podstawowych. Warto, by działania wokół rzeki miały jak najszerszy zakres i odbywały się jak najczęściej, a ich celem była nie tylko odbudowa pogłowia ryb, ale również szeroko pojęta edukacja, do której zachęcam kolejne szkoły oraz wspólna opieka nad środowiskiem wodnym. Gorąco zapraszam więc do przyłączenia się do naszych kolejnych działań związanych m.in. edukacją, budową gniazd tarłowych, ochroną starorzeczy oraz pomocą w naturalnym rozmnażaniu ryb. Razem możemy zdziałać wiele dla całego środowiska wodnego – dodał Sebastian Staśkiewicz.

Pierwsza akcja zarybiania Warty odbyła się dzięki dofinansowaniu, jakie Fundacja Ratuj Ryby otrzymała z WFOŚiGW w Poznaniu w ramach projektu, pt.: „Rewitalizacja rzeki Warty poprzez zarybianie gatunkami cennymi, budowę gniazd tarłowych oraz proces monitoringu środowiska w związku z masowym śnięciem ryb.” oraz wsparciu Miasta Poznań, Starostwa, PZW, Komendy Straży Pożarnej, Volkswagen Poznań, Bridgestone Poznań, Rad Osiedlowych, Stowarzyszenia Wilda, sklepu ARD ROD, Gozdawa Grupy Partner, Praktyk, Dragon, Wielkopolskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, Sea-Adventure pod Patronatem Naukowym Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie.

– Dotychczas regularnie wspieraliśmy m.in. działania ekologiczne nad poznańską rzeką Główną, jednak zależało nam na tym, by pójść z naszym wsparciem znacznie szerzej, również nad Wartę. Do udziału w akcji postanowiliśmy zaprosić dwie zaprzyjaźnione szkoły podstawowe, dając dzieciom możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat środowiska wodnego podczas akcji zarybiania oraz dodatkowych lekcji ekologicznych. Ważne, aby jak najczęściej mogły one uczyć się ekologii w praktyce i aktywnie dbać o najbliższe otoczenie – mówiła Marta Nowak, specjalistka ds. ochrony środowiska w Bridgestone Poznań.

W ramach 5-letniego programu „Jest tego Warta” Fundacja Ratuj Ryby realizuje Eco Edukację, Eco Rejsy oraz szeroko pojęte działania Pomocy Naturze. W dotychczasowych przedsięwzięciach wzięło udział kilkanaście tysięcy młodych Wielkopolan (i nie tylko). W planach jest kontynuacja ww. inicjatyw, w tym kolejne akcje zarybiania (w okresie wiosna-jesień 2017) oraz realizacja projektu „Miliard sandaczy dla Warty”. Każdy może włączyć się w te działania, adoptując np. wybrany przez siebie gatunek ryb. Wszystkie szczegóły na temat długofalowych działań wokół Warty można znaleźć na stronie Fundacji Ratuj Ryby http://www.ratujryby.pl.

^

© 1994-2024 Prelite Public Relations. Wszystkie prawa zastrzeżone. Google+