AktualnościAktualności
PoWtŚrCzPtSoNd
01020304
05060708091011
12 131415161718
19202122232425
2627282930

Rzepakowy jubileusz – wygrali konkurs po mistrzowsku

Poniedziałek, 12 czerwca, 2017

Kilkudziesięciu uczniów z 10 szkół rolniczych podległych Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz szkół ponadgimnazjalnych – rolniczych z województwa kujawsko-pomorskiego wzięło udział w V Edycji Konkursu Wiedzy o Uprawie i Ochronie Integrowanej Roślin. Odbyła się ona 12 czerwca 2017 w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego (ZSCKR) w Bydgoszczy. Tematem przewodnim jubileuszowej edycji była produkcja rzepaku. Uczestnicy spisali się na medal, prezentując formę prawdziwych mistrzów wiedzy o nowoczesnym rolnictwie.

W ZSCKR Bydgoszcz spotkali się zwycięzcy etapu szkolnego i sprawdzili się w części teoretycznej i praktycznej. Najlepsi w konkursowych zmaganiach okazali się: Krzysztof Rode z Zespołu Szkół Agro-Ekonomicznych w Karolewie (gm. Dobrcz) (I miejsce), Jakub Olszewski z ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie (II miejsce), Mikołaj Ciaciuch z ZSCKR w Bydgoszczy (III miejsce), Paweł Muster z ZSCKR w Kamieniu Małym i Kacper Kucharczuk z ZSCKR w Kamieniu Małym (ex aequo IV miejsce), Mateusz Chmiel z Zespołu Szkół Agro-Ekonomicznych w Karolewie (gm. Dobrcz) (V miejsce), Kamil Wesołowski z Zespołu Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przemystce (VI miejsce). Dodatkowym punktem harmonogramu były wykłady ekspertów na temat zasad integrowanej produkcji rzepaku i zapylaczy oraz integrowanej ochrony roślin. Swoją wiedzą z uczestnikami podzielili się m.in. prof. dr hab. Marek Mrówczyński i dr Grzegorz Pruszyński.

Z rzepakiem za pan brat

– W naszej szkole kształcimy przyszłych techników: architektury krajobrazu, ogrodników, rolników, weterynarii i hodowli koni. Dlatego szczególną wagę przykładamy do stwarzania jak najlepszych warunków do poszerzania wiedzy teoretycznej przez naszych uczniów, a także praktycznej nauki zawodu – mówił Andrzej Wiosna, dyrektor ZSCKR w Bydgoszczy. – Inicjatywy takie, jak Konkurs Wiedzy o Uprawie i Ochronie Integrowanej Roślin są obok praktyk, staży i wizyt w gospodarstwach rolnych kluczem do zdobywania informacji i praktycznych umiejętności. Cieszy nas stała frekwencja wśród uczestników, która pokazuje, że nowoczesne podejście do rolnictwa jest im bliskie. W imieniu swoim i pozostałych organizatorów konkursu gratuluję wszystkim zaangażowania i wspaniałej wiedzy – dodał.

Wiedzę uczestników chwalili również eksperci: – Uczestnicy jak co roku byli bardzo dobrze przygotowani do konkursu. To cieszy, ponieważ uprawa i ochrona integrowana rzepaku to wymóg, od którego nie da się odejść – mówił prof. dr hab. Marek Mrówczyński z Instytutu Ochrony Roślin Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu. – Rzepak ma wysokie wymagania w zakresie agrotechniki, nawożenia, a także ochrony z uwagi na liczną grupę agrofagów, których jest ponad 100. Choć każdy rok jest inny i zwykle rolnik musi radzić sobie z ok. 10-20 szkodnikami czy chorobami w danym roku, powinien mieć pełną wiedzę na temat specyfiki produkcji i zwalczania jej zagrożeń zgodnie z zasadami. Obowiązujące przepisy UE wymagają nieraz działań logicznie sprzecznych z ochroną integrowaną roślin, dlatego warto umieć odnaleźć się w każdej sytuacji. Taką umiejętnością wykazali się uczestnicy konkursu i mam nadzieję, że zdobytą wiedzę wykorzystają w praktyce – dodał prof. dr hab. Marek Mrówczyński.

Ergonomia i zarządzanie w małym palcu

Na uczestników poniedziałkowego konkursu czekały nagrody od sponsorów i partnerów. Zdobywcy miejsc I-III otrzymali m.in. dostęp do AGREGO – wszechstronnego oprogramowania rolniczego wspierającego zarządzanie gospodarstwem indywidualnym, grupą producentów rolnych oraz działalność doradczą.

– Temat przewodni tegorocznej edycji konkursu szczególnie wpisywał się w działalność naszej firmy. Grupy producentów zbóż i roślin oleistych wraz z grupami hodowców trzody chlewnej i drobiu stanowią większość grup producentów w naszym kraju – mówił Roman Grzesiak z IDFS Sp. z o.o. –  Gratulujemy młodym mistrzom wiedzy o uprawie i ochronie integrowanej roślin i trzymamy kciuki za ich rozwój. Mamy nadzieję, że będą oni dalej poszerzać swoją wiedzę i udoskonalać umiejętności w zakresie zarządzania gospodarstwami, poszukiwania innowacyjnych rozwiązań i wdrażania ich w swojej codziennej pracy. Wierzymy, że będą oni również odpowiednio przygotowani do organizowania się w grupy producentów rolnych oraz wypracowywania korzystnych warunków współpracy z partnerami z otoczenia rolnictwa. To od nich w najbliższej przyszłości zależy siła polskiego rolnictwa – dodał.

Organizatorem konkursu był Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bydgoszczy. Sponsorami, partnerami i patronami byli: Bayer CropScience, DROLOFF, IDFS Sp. z o.o. (AGREGO), Instytut Ochrony Roślin Państwowy Instytut Badawczy Poznań, Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, Kubota, Limagrain, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Orent, PASIEKA „NEKTAR” Hanna Idziorek, Romanik S.A., Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Ekologicznej, Tygodnik Poradnik Rolniczy, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy, Urząd Miasta Bydgoszcz, Wydawnictwo Hortpress.

Więcej informacji na temat ZSCKR Bydgoszcz można znaleźć na stronie http://zsogrodniczych.edupage.org.

^

© 1994-2024 Prelite Public Relations. Wszystkie prawa zastrzeżone. Google+